Vánoce jsou časem radosti, očekávání a rodinné pohody. Každá země má své jedinečné zvyklosti, které dodávají tomuto svátečnímu období zvláštní kouzlo. Přemýšleli jste někdy, jak slaví Vánoce lidé v různých částech světa? Jaké mají tradice, co podnikají během adventu a jaké kouzelné okamžiky si užívají?
Pojďte to zjistit a přečtěte si o vánočních tradicích v USA, Nizozemsku, Finsku, Španělsku a Argentině. A pokud chcete s dětmi objevit ještě více, podívejte se na naše karty Vánoce ve světě. Najdete v nich informace o dalších 10 zemích, doplněné tematickými ilustracemi, které dětem přiblíží rozmanitost vánočních tradic z celého světa.
Jak se slaví Vánoce v Nizozemsku?
V Nizozemsku je významný Den svatého Mikuláše neboli Sinterklaase, který připlouvá již koncem listopadu s flotilou lodí do města Groninghen. Na lodi má mnoho dárků, které společně s Černým Petrem rozdává dětem. V den příjezdu flotily dávají děti večer do dřeváků dopis pro Sinterklaase. Ráno se místo dopisu objeví sladkosti.
Večer 5. prosince děti připraví misku s vodou a mrkev či seno pro Sinterklaasova koně. V noci pak Sinterklaas objíždí domovy na svém bělouši a naděluje dárky, které si děti druhý den ráno rozbalují. Následuje velká rodinná oslava.
Na Štědrý den se Holanďané schází s přáteli při gourmetu. Každý si přinese svou malou pánvičku a na ní pak smaží různé druhy zeleniny s masem, rybami či krevetami.
Jak se slaví Vánoce v USA?
Hlavním dnem Vánoc je 25. prosinec, kdy děti brzy ráno vstávají a běží rozbalovat dárky, které jim v noci nadělil Santa Claus. Na Štědrý den večer nechávají u krbu sklenici s mlékem, talířek se sušenkami a mrkev pro soby. To, aby na ně Santa nezapomněl. Na krb také zavěsí punčochu. Santa Claus žije na Severním pólu se skřítky a paní Clausovou. Po celý rok si dělá seznam hodných a zlobivých dětí. V noci létá na saních a do domu se dostává komínem. Saně táhne devět létajících sobů, v jejichž čele je sob Rudolf s červeným nosem. Hodné děti dostanou pod stromeček dárky, zlobivé najdou v punčoše jen uhlí.
Tradičním vánočním pokrmem je pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou. Oblíbenými dezerty jsou jablečné či mrkvové koláče.
Jak se slaví Vánoce ve Finsku?
Ve Finsku se slaví Vánoce stejně jako u nás 24. prosince. Dárky dětem nosí Joulupukki, který bydlí v Laponsku. Jeho dům nikdy nikdo neviděl, ale často je vídán u města Rovaniemi, kde si zřídil dílnu. Pomáhají mu tam vánoční skřítkové. Joulupukki cestuje v saních tažených soby a během štědrovečerní večeře klepe na vchodové dveře domovů. Při vstupu se zeptá: „Jsou tady nějaké hodné děti?“ S sebou má pytel dárků, které dá dětem. Děti mu zazpívají písničku a po jeho odchodu si rozbalují dárky.
Na Štědrý den se k snídani podává rýžová kaše se skořicí. Během vaření se do ní přidává jedna mandle. Kdo poté mandli najde, bude mít následující rok štěstí. Štědrovečerní večeře je velmi bohatá, nesmí chybět různá zapékaná jídla, pečená šunka či salát z červené řepy.
Jak se slaví Vánoce ve Španělsku?
Ve Španělsku se na Štědrý den pořádá velká hostina. Menu se liší dle regionu, jí se například jehněčí, krocan či mořské plody. Velmi oblíbená je sladkost z nugátu zvaná turrón. Po večeři se jde na půlnoční mši, které se říká kohoutí.
Dárky nosí až 6. ledna Tři králové. Den předem připravují děti boty na dárky a také vodu pro velbloudy. V noci jezdí Tři králové dům od domu na svých velbloudech a nechávají dětem dárky v připravených botách.
Velmi oblíbená je u Španělů vánoční loterie, která se pořádá již od roku 1763 a vyhlašuje se vždy 22. prosince.
Jak se slaví Vánoce v Argentině
V Argentině se Vánoce slaví také až 6. ledna. Je tu zrovna období léta a velké teplo, ale i zde se zdobí vánoční stromečky. Nejsou to klasické jehličnany, nýbrž různé stálezelené stromy, které se dekorují chomáčky bavlny, což má připomínat sníh.
Dárky naděluje kůň Magi. Večer před Štědrým dnem mu děti připravují před dveře svých domovů misku s vodou a pár stébel sena, aby na své pouti netrpěl hlady a žízní. Dále si připraví vyčištěné boty, které postaví pod stromek nebo vedle postele. Do nich jim Magi dá dárky. Štědrovečerní večeře se podává venku u stolů zdobených pávím peřím. Hlavním chodem je pečený páv nebo pečené sele.